نگین هستی

سایت شخصی

نگین هستی

سایت شخصی

رونمایی از کتاب النقض،یادی از یک گزارش

شنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۲، ۰۱:۳۵ ق.ظ

نصیرالدین عبدالجلیل بن ابی الحسین بن ابی الفضل رازی قزوینی از عالمان و متکلمان برجسته شیعه در قرن ششم است و از سخنوران و وعاظ معروف زمان خود بوده است.

کتاب النقض که در شمار متون کهن فارسی است، و حاوی اطلاعات فراوان تاریخی، مذهبی، جغرافیایی و کلامی میباشد اثر معروف عبدالجیل میباشد. کنگره ای در قم به مناسبت بزرگداشت آین عالم برجسته شیعه در دارالحدیث قم در حال برگزاری میباشد. مراسم بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی در دارالحدیث قم ساعت 9 صبح پنجشنبه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم بعد از قرائت قرآن کریم، آیت الله ری شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبد العظیم (ع) و رئیس این کنگره ضمن خیر مقدم به حضار گفت: این مجلس گردهمایی نورانی و روحانی یکی از مفاخر بزرگ جهان تشیع و از بزرگان مکتب امامت و ولایت یعنی عبدالجلیل رازی قزوینی است. از همه ی پژوهشگران و بزرگوارانی که در این گردهمایی شرکت کرده اند سپاسگزاری میکنم. وی همچنین از دبیران اجرایی این همایش که هر کدام بنحوی در برگزاری هرچه بهتر این مراسم شرکت کرده اند تقدیر و تشکر کرد. آیت الله ری شهری، در ادامه به خصوصیات شخصیتی عبدالجلیل رازی قزوینی و کتاب معروف او «النقض» پرداخت.

در ادامه مراسم پیام آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در این مراسم قرائت شد.

سپس دبیر علمی کنگره آقای مهدی مهریزی به بیان گزارشی از این همایش و برگزاری آن پرداخت.

مهدی مهریزی گفت: بعد از اعلام فراخوان مقاله برای همایش مذکور، تعداد بیست و پنج مقاله پذیرفته و بعد از تأیید توسط شورا ی علمی کنگره، یعنی آقایان حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر اوحدی، استاد ناصر باقری بیدهندی، حجت الاسلام و المسلیمن رسول جعفریان، استاد قاسم جوادی، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین درایتی، حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم رحمان ستایش، حجت الاسلام و المسلمین محمد سالار، حجت الاسلام و المسلمین علی صدرایی خویی، دکتر پرویز فارسیجانی، استاد میرهاشم محدث، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی معراجی و حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد؛ به کنگره رسید که در دو جلد منتشر می شود. از میان بیست و پنج مقاله ارائه شده سه مقاله به روزگار و زمانه عبدالجلیل و بیست و دو مقاله به کتاب نقض پرداخته اند.

سخنران بعدی این مراسم آیت الله سبحانی بود که ایشان در طی سخنرانی خود به طور مفصل به کتاب نقض پرداختند.

در انتهای این جلسه از تحقیق جدید کتاب «النقض» و سایر منشورات کنگره رونمایی شد.

  • ۹۲/۰۷/۲۷
  • پرویز فارسی جانی